Låt verkligheten visa vägen

Sweco har utvecklat en lösning åt
Göteborg & Co för förstärkt verklighet, augmented reality (AR), för mobiltelefoner, i det här fallet iPhone och Android. Kort beskrivet handlar det om att presentera informationen när användaren tittar på staden ”genom” sin telefon. Den önskade informationen presenteras som ett lager utöver det som ögat ser ”genom” telefonen och användaren få svar på frågor som vart närmaste hotell ligger eller hur dags restaurangen stänger.

Det kommunala marknadsbolaget Göteborg & Co marknadsför och utvecklar Göteborg som turist-, mötes- och evenemangsstad. Man har sett att mobiltelefonen är en intressant plattform för att presentera besöksinformation, till exempel restauranger, hotell och aktiviteter.

- Detta är ett bra exempel på hur mycket man kan göra och vilka avancerade problem man numera kan lösa endast med hjälp av standardhårdvara, såsom en telefon. Här drar Göteborg & Co nytta av intelligenta kartor i mobilen och det finns naturligtvis stora möjligheter med liknande lösningar för fler områden, säger Magnus Nilsson, GIT-konsult på Sweco.