Ljuskronor av skrot skapar glamour i höstmörkret

2008-11-03

Känner du dig trött i höstmörkret? Då kan ett besök på ljusarrangemanget :by Light i Malmö vara en bra kur. Swecos arkitekter har skapat sex stycken ljuskronor av gamla bestick och kristaller som ska lysa upp Slottsparken under första halvan av november.

– Vår ambition har varit att skapa glamour i parken. Som besökare ska man få känslan av att vara på väg till en riktig galamiddag, säger Jennie Fagerström på Sweco i Malmö.

Jennie Fagerström har tillsammans med kollegan Gunilla Wembe skapat sex kristallkronor som har en diameter på 1,40 meter. Projektet har kantats av tankar kring återanvändning och miljö.

– Vi har skapat ljuskronorna genom att återanvända skrot. Vi har letat bestick på Erikshjälpen och Myrorna. Många av de 2 400 gafflar, knivar och skedar som vi hittat i rostfritt stål ger en väldigt vacker lyster till hela ljuskronan. Vi har också använt cirka 600 kristaller som skulle kastas för att de var skadade, säger Gunilla Wembe.

 

Ljuset från kristallkronorna ska stråla ner på den gång som sträcker sig från stadsbiblioteket till Casino Cosmopol. Gången kantas av platanträd där trädkronor och stammar bildar väggar och tak. Grusgången kommer att belysas med ett rött ljus. Sammantaget ska det ge en känsla av att parkgästerna skrider fram på en röd matta i en vacker sal.

Efter utställningen kommer ljuskronorna säljas till hugade spekulanter.

:by Light anordnas av Malmö stad i samverkan med Movium. Invigningen skedde den 31 oktober och arrangemanget pågår till och med den 9 november.

För mer information kontakta:
Jennie Fagerström, 040-16 72 79
Gunilla Wemble, 0734-12 81 41