Tina Karlberg, chef för Sweco Sveriges exportdivision, utsedd till ny styrelseledamot i FIDIC.Publicerad: 2025-09-23
Tina Karlberg utsedd till styrelseledamot i FIDIC
Tina Karlberg, chef för Sweco Sveriges exportdivision, har utsetts till styrelseledamot i FIDIC, en global medlemsorganisation för ingenjörskonsulter som representerar omkring 40 000 företag i 100 länder.
– Tina Karlberg kommer att kunna tillföra värdefulla perspektiv till FIDIC:s globala arbete. Med sitt starka engagemang för internationella affärer och hållbarhet kommer hon att stödja branschens utveckling på ett meningsfullt sätt, säger Ann-Louise Lökholm Klasson, vd för Sweco Sverige.
FIDIC (Fédération Internationale des Ingénieurs-Conseils), den drygt 100-åriga medlemsorganisationen, har som mål att främja bästa praxis och hållbara lösningar inom ingenjörs- och byggbranschen. Detta gör de bland annat genom att tillhandahålla riktlinjer, standardavtal, utbildningar och ett globalt nätverk för sina medlemmar.
Tina Karlberg nominerades till styrelseposten av Innovationsföretagen, med nomineringstexten; ”Som styrelsemedlem kommer Tina inte bara att representera de skandinaviska länderna och EU, hennes erfarenhet och kunskap innebär också förmåga att väga in, förstå och representera perspektiv från stora delar av världen. Vi är tacksamma att Sweco, genom Tina Karlberg, klivit fram för att representera hela sektorn, och i det arbete väger in våra perspektiv och behov.”