Publicerad: 2025-05-21
Jobbsprånget ledde Ashutosh till Sweco i Östersund
Elingenjören Ashutosh Dargar kommer från staden Jaipur i nordvästra i Indien och beskriver sig själv som en upptäckarsjäl. Han besökte Sverige som turist och fascinerades av människorna och deras syn på livet.
– Jag bestämde mig för att jag ville uppleva den här delen av världen. Min första kontaktpunkt i Sverige var Lund, där jag också sökte till utbildningen Master i Embedded Electronics vid Lunds universitet. Jag har dock redan en examen och har arbetat som elingenjör i tio år i Indien, så jag valde att samtidigt leta efter jobbmöjligheter. Jag kom fram till att jag egentligen var mest intresserad av att lära mig mer om språket och kulturen samtidigt som jag arbetar.
Hittade Sweco genom Jobbsprånget
Det var genom Jobbsprånget, praktikprogrammet för utrikesfödda akademiker, som Ashutosh hittade en annons från Sweco.
– Lund är vackert, men jag hade också läst mycket om hur fint det är i Östersund och Åre, så när jag såg att det fanns en chans att kunna flytta till dit och praktisera visste jag att jag måste ta den. Jag visste också att Sweco är norra Europas största teknikkonsultbolag och det gjorde mig väldigt nyfiken, säger han.
Den som hade lagt ut annonsen var Lars Nilsen, gruppchef för El/Tele Östersund, och när han fick Ashutosh ansökan bad han om att få ett digitalt möte med honom.
– Jag fick ett mycket gott intryck av Ashutosh under mötet och han visade att han verkligen ville komma hit och jobba med oss, säger Lars.
Imponerade från start
Ashutosh fick platsen och började arbeta med elprojektering och kabeldimensionering i byggnader. Han imponerade genast på Lars och kollegorna i gruppen.
– Jag insåg genast att Ashutosh hade goda kunskaper och erfarenhet inom det vi jobbar med. Från dag ett snappade han upp vad vi menade och gav förslag och underlag. Han har verkligen varit en tillgång för vår grupp, säger Lars.
Nu har Ashutosh precis erbjudits fast anställning på Sweco och är glad att han blivit en del av företaget på längre sikt.
– Jobbsprånget visade sig vara en perfekt plattform för mig att visa mina färdigheter och för mig och Sweco att lära känna varandra. Jag känner mig upprymd och överväldigad av tanken på att få bidra i våra uppdrag och samtidigt lära mig mer om kulturen. Jag har blivit en del av ett fantastiskt team på Sweco, där alla gärna hjälper till. Nu blir utmaningen att lära mig språket och arbetsrutinerna bättre, men som ingenjör och konsult trivs jag med utmaningar – de gör mig till en bättre människa varje dag.