Sweco samlar expertkompetens för att stärka sitt arbete inom planering och stadsbyggnad

Camilla Goliath är tillbaka på Sweco efter sju år på Stadsledningskontoret i Västerås, där hon arbetade med strategiska stadsbyggnadsprojekt. För Camilla känns det som att komma hem, då hon tidigare var studiochef på Swecos Västeråskontor. I denna intervju berättar hon om region Planering, Swecos satsning på planering och tidiga stadsbyggnadsskeden för att nå hållbar utveckling, och hur tvärdisciplinära samarbeten bidrar till framgångsrika samhällsbyggnadsprojekt.

 

En nationell satsning på tidiga planeringsskeden

Camilla, kan du berätta mer om Region Planering? Vilka är ni och vilka kompetenser finns inom enheten?

Vi är en nationell enhet, verksamma över hela Sverige, som samlar Swecos expertkompetens inom planering och stadsbyggnad. Mitt team består av erfarna planarkitekter, samhällsplanerare och expertis inom bland annat forskning och innovationsprojekt, och vi är med i hela processen enligt Plan- och bygglagen (PBL). Detta sträcker sig från tidiga strategiska analyser och översiktsplaner till detaljplanering för specifika områden.

Region Planering är resultatet av ett långsiktigt strategiskt initiativ för att stärka Swecos position inom stadsbyggnad och planering. Genom att engagera oss i de tidiga skedena av projekten säkerställer vi att rätt förutsättningar sätts för hållbar utveckling tillsammans med arkitektonisk kvalitet och bra gestaltning. Vårt arbete fokuserar på att transformera och utveckla samhällen på ett sätt som är både ekologiskt, socialt och inte minst ekonomiskt hållbart för att skapa attraktiva städer och landsbygd. I de tidigaste skedena kan vi göra stor skillnad!

 

Samarbete ger smarta helhetslösningar

Vilka arbetssätt präglas nu av, och vilka kunder jobbar ni med just nu?

En av Swecos största styrkor är den bredd av expertkompetens vi har tillgång till, vilket gör att vi kan skapa helhetslösningar där olika perspektiv beaktas. Vårt arbete inom region Planering innebär att vi ständigt samverkar med kollegor inom arkitektur, trafikplanering, miljö, fastighetsutveckling, digitalisering, energi och samhällsskydd – för att nämna några områden. För oss är det viktigt att samordna våra olika kompetenser för att uppnå bästa möjliga resultat för våra kunder. Det är dessutom både roligt och utvecklande att arbeta så tvärvetenskapligt.

Vi arbetar med en bred kundgrupp som sträcker sig från offentliga aktörer till privata beställare. Vårt uppdrag kan inkludera allt från att formulera visioner för framtida stadsutveckling och ta fram översiktsplaner till att leda dialogprocesser med lokalsamhällen, ta fram översikts- och detaljplaner eller genomföra etableringsutredningar. Vi har ett stort fokus på att möta kundernas behov genom skräddarsydda lösningar, där hållbarhet och långsiktig funktion är i centrum. Ett personligt favoritprojekt för mig på Sweco är Sjöstaden i Trelleborg som visar potentialen för klimatpositiv stadsutveckling i linje med hållbarhetskrav som Agenda 2030, EU-taxonomin och Parisavtalet.

 

Fokus på digitalisering och hållbart samhällsbyggande

Vad är ert huvudsakliga fokus just nu?

Just nu arbetar vi intensivt med att ytterligare synliggöra vårt erbjudande och bygga långsiktiga relationer med både nya och befintliga kunder. En viktig del av vårt arbete är att utveckla vårt tjänsteutbud och stärka vår närvaro geografiskt. Vi ser oss själva som en ledande aktör inom hållbar planering och framtidens stadsutveckling, med en särskild spetskompetens inom digitalisering. I regionen har vi även expertis som arbetar med forskning och utveckling vilket hjälper både oss och våra kunder att arbeta med projekt som ligger i framkant. Vår ambition är att använda digitala verktyg för att skapa smartare och mer hållbara lösningar som gynnar både människor och miljö.

För mig personligen är det också en stor förmån att leda en region som ser varje uppdrag som en möjlighet att göra en positiv skillnad för samhället. Tillsammans med mitt team och våra kunder fokuserar vi på att skapa lösningar som både skyddar miljön och främjar människors välbefinnande. Jag ser fram emot att fortsätta detta viktiga arbete tillsammans och skapa hållbara framtidslösningar.

Vill du har mer information? Hör av dig till
Camilla Goliath, camilla.goliath@sweco.se

____
Bild: Camilla Goliath, regionchef Planering och Ulla Bergström, divisionschef Sweco Architects. Fotograferat av Anders Bobert.